Žula (granit) je bežne sa vyskytujúca intruzívna, vyvretá hornina. Je obyčajne svetlej alebo hnedožltej farby, avšak farebná škála sa pohybuje od ružovej až po tmavošedú a čiernu v závislosti od chemického zloženia a mineralógie.
Žula sa v širokej miere využívala ako stavebný a obkladový kameň a taktiež ako dlažobný kameň. S pribúdajúcimi kyslými dažďami žula začala nahrádzať mramor ako materiál na výrobu pomníkov a monumentov, keďže je oveľa viac trvácna. Leštená žula je obľúbený materiál pre použitie ako pracovná kuchynská doska vzhľadom na svoju životnosť a estetickosť.
Žula je vysoko odolná voči poškriabaniu, popraskaniu a tvorbe škvŕn a taktiež voči teplu. Bežné činnosti v kuchyni alebo kúpeľni nepredstavujú pre žulu žiaden problém a znesie dokonca aj položenie rozpáleného hrnca bez podložky. Všetky tieto výhody navyše ku kráse a rôznorodosti akú prírodný kameň ponúka, robia žulu ideálnu pre použitie ako pracovnú dosku do kuchyne resp. do kúpeľne.
Ako akýkoľvek iný povrch, veľký náraz môže poškodiť aj žulu. Na základe jej kryštalickej štruktúry sa z nej môžu po silnom náraze ostrým tvrdým predmetom odštiepiť úlomky. Avšak aj po takomto poškodení je možné žulovú dosku opraviť – poškodené miesto sa vyplní zmesou žulového prachu a epoxidu a následne preleští.
Žula je jeden z najtvrdších kameňov na svete. Je vysoko odolná voči poškriabaniu pri bežnom užívaní. Čepeľ noža žulový povrch nepoškriabe. Žulovú dosku môžete poškriabať jedine iným kusom žuly (resp. tvrdšej horniny), alebo špeciálnym nástrojom na prácu so žulou, ako napríklad volfrámové alebo diamantové nástroje.
Žula je tvrdšia ako čepeľ noža a otupí nôž veľmi rýchlo, ak chcete používať žulovú pracovnú dosku ako dosku na krájanie. Na krájanie používajte vždy drevenú alebo plastovú dosku.
Žula má najnižšiu poréznosť zo všetkých kameňov. Niektoré odtiene farieb majú vyššiu absorpciu vlhkosti v porovnaní s inými. Napríklad, malé množstvo vody vyliatej na pracovnú dosku, pri niektorých druhoch žúl, môže zanechať tmavú škvrnu potom, čo je voda zotretá. Po vysušení dosky však na povrchu neostanú žiadne stopy. Pre zníženie nasiakavosti povrchu používame špeciálne penetračné nátery (vyrobené priamo na použitie pre kuchynské pracovné dosky, kde dochádza ku kontaktu s jedlom), ktoré zabraňujú oleju, vínu a rôznym iným tekutinám vniknúť do povrchu žulovej dosky.
Žulovú dosku bežným užívaním nespálite, resp. vysoká teplota na nej nezanechá stopy. Je úplne v poriadku, keď na žulovú dosku položíte horúci hrniec alebo rozpálenú panvicu priamo zo sporáku alebo z rúry.
Čistite žulovú dosku (alebo iný predmet vyrobený zo žuly) obyčajnou teplou vodou s prídavkom saponátu (napr. Jar). V prípade potreby je možné použiť špeciálny prípravok na čistenie povrchov zo žuly alebo iného prírodného kameňa.
Vzhľadom na maximálnu veľkosť žulových platní, spojom na kuchynskej doske vyrobenej zo žuly sa niekedy nedá vyhnúť. Žulové platne sú priemerne veľké cca 150 × 260 cm, avšak pri niektorých farbách ani platne o dĺžke 280 cm nie sú výnimkou. Extrémne dlhá pracovná doska môže pozostávať z dvoch alebo viacero častí (alebo je nutné zvoliť druh žuly, z ktorého sú platne dostatočne veľké). Prípadné spoje je dobré voliť na najmenej viditeľných miestach ako napr. blízko výlevky alebo sporáku. Tým sa viditeľnosť spojov značne limituje (potrebné brať do úvahy aj technické možnosti vzhľadom na korpus kuchynskej linky). Viditeľnosť spojov závisí aj od zrnitosti, farby a vzoru kameňa.